Conclusie over de realme 16 Pro
De realme 16 Pro is een aantrekkelijk uitziende smartphone in het betaalbare middensegment, die interessant zou moeten zijn voor liefhebbers van grote OLED-schermen en een lange batterijlevensduur, en voor selfie-fans. De ondersteuning voor langetermijnupdates spreekt ook in het voordeel van de realme-telefoon.
Het toestel kan de geadverteerde eigenschappen echter niet echt waarmaken. We komen niet eens in de buurt van de enorme helderheid van 6.500 nits; het OLED-paneel is zelfs zwakker in onze dagelijkse metingen. Het bijzonder volumineuze luidsprekersysteem is ook niet een van de beste in zijn soort.
Hetzelfde geldt voor de ingebouwde MediaTek SoC, die niet bijzonder krachtig is voor de prijsklasse. Een Poco X8 Pro heeft hier veel meer te bieden.
De beeldkwaliteit van de Realme 16 Pro met de hoofdcamera is heel aantrekkelijk, maar we zien het niet als een hoogtepunt in de middenklasse - potentiële kopers moeten zich niet laten misleiden door het hoge aantal megapixels.
Pro
Contra
Prijs en beschikbaarheid van de realme 16 Pro
De basisconfiguratie van de realme 16 Pro met 8 GB LPDDR4X RAM en 256 GB UFS 3.1-geheugen begint bij een RRP van ongeveer 380 euro, ook bij Amazon.de.
Inhoudsopgave
- Conclusie over de realme 16 Pro
- Specificaties van de realme 16 Pro
- Behuizing en functies - Waterdichte Android mobiele telefoon met IP68
- Communicatie en bediening - Goedkope smartphone zonder WiFi 7
- Software en duurzaamheid - Betaalbare mobiele telefoon met lange updates
- Camera's - middenklasse telefoon met 200 MPix
- Beeldscherm - Betaalbare Android telefoon met OLED-scherm
- Prestaties, emissies en levensduur van de batterij - Android-Telefoon met een grote batterijcapaciteit
- Notebookcheck algemene beoordeling
- Mogelijke alternatieven in vergelijking
Specificaties van de realme 16 Pro
Top 10 Testrapporten
» Top 10 Multimedia Notebooks
» Top 10 Gaming-Notebooks
» Top 10 Budget Gaming Laptops
» Top 10 Lichtgewicht Gaming-Notebooks
» Top 10 Premium Office/Business-Notebooks
» Top 10 Budget Office/Business-Notebooks
» Top 10 Workstation-Laptops
» Top 10 Subnotebooks
» Top 10 Ultrabooks
» Top 10 Notebooks tot €300
» Top 10 Notebooks tot €500
» Top 10 Notebooks tot € 1.000
» De beste notebookbeeldschermen
» Top Windows Alternatieven voor de MacBook Pro 13
» Top Windows Alternatieven voor de MacBook Pro 15
» Top Windows alternatieven voor de MacBook 12 en Air
» Top 10 best verkopende notebooks op Amazon
» Top 10 Convertible Notebooks
» Top 10 Tablets
» Top 10 Tablets tot € 250
» Top 10 Smartphones
» Top 10 Phablets (>90cm²)
» Top 10 Camera Smartphones
» Top 10 Smartphones tot €500
» Top 10 best verkopende smartphones op Amazon
Behuizing en functies - Waterdichte Android mobiele telefoon met IP68
De realme 16 Pro heeft een goede afwerking en vingerafdrukken zijn nauwelijks zichtbaar dankzij het matte oppervlak. Het frame en de achterkant zijn alleen van plastic, wat betekent dat er merkbare compromissen zijn op het gebied van haptiek. De materiaalkeuze helpt echter om de smartphone uit het middensegment aangenaam licht te houden voor zijn formaat.
De behuizing is IP68/IP69-gecertificeerd en daardoor bijzonder goed beschermd tegen water en stof. De voorkant ziet er modern uit dankzij de fatsoenlijke beeldschermverhouding van meer dan 89%.
Zoals gebruikelijk in deze prijsklasse heeft de USB-C poort slechts een 2.0 specificatie, wat betekent dat bekabelde beelduitvoer niet mogelijk is. Ondanks de huidige hoge geheugenprijzen is de realme 16 Pro royaal uitgerust met RAM en biedt voldoende reserves voor apps en veeleisende games met maximaal 12 GB RAM.
Communicatie en bediening - Goedkope smartphone zonder WiFi 7
De realme mid-range wordt alleen geleverd met Wi-Fi 6 zonder toegang tot de snelle 6 GHz band, wat betekent dat onze metingen allesbehalve snel zijn. Bij dagelijks gebruik zouden de gemeten waarden van ongeveer 350 tot 400 MBit/s echter voldoende moeten zijn voor de meeste gebruikers.
Naast twee nano-SIM-kaarten kan de realme 16 Pro ook met een eSIM gebruikt worden. De frequentiedekking is goed voor de prijsklasse in alle mobiele telefoonstandaarden. De mobiele telefoon uit het middensegment heeft echter slechts een single-band satellietverbinding voor plaatsbepaling.
Er zijn ook goede en slechte punten wat betreft de bediening. Terwijl de optische vingerafdruksensor erg goed en snel werkt bij dagelijks gebruik, straalt de realme 16 Pro geen gevoel van waarde uit als het aankomt op de vibratiemotor. De gegenereerde trillingen lijken onnauwkeurig en niet erg krachtig.
| Networking | |
| Realme 16 Pro | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Gemiddeld 802.11 a/b/g/n/ac/ax | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
| Gemiddelde van klas Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
Software en duurzaamheid - Betaalbare mobiele telefoon met lange updates
Realme garandeert vijf grote Android upgrades voor Europa en de nieuwste beveiligingsupdates voor zes jaar. Tijdens de test gebruikte de realme 16 Pro Android 16 en de eigen realme UI 7.0.
De fabrikant houdt zich op de vlakte als het om duurzaamheid gaat. In de EPREL-database wordt de telefoon uit het middensegment vermeld met herstelbaarheidsklasse "C". Er wordt hier echter ook geen informatie over recycling gegeven.
De buitenverpakking van de Realme 16 Pro lijkt geen plastic te bevatten.
Camera's - middenklasse telefoon met 200 MPix
Als u graag selfies neemt met een smartphone, zult u nauwelijks een betere telefoon in het meest betaalbare middensegment vinden dan de realme 16 Pro.
De 200 MPix hoofdcamera roept echter gemengde gevoelens op. Bij daglicht zijn de resultaten met de Samsung HP5 vrij goed, maar we hadden graag wat meer scherpte gezien. Er zijn ook enkele uitschieters in de kleurweergave. In het donker neemt de sluitertijd enorm toe en daalt de kwaliteit aanzienlijk.
Zoomen op de realme 16 Pro gebeurt uitsluitend digitaal. Dankzij het hoge aantal pixels is de tweevoudige vergroting verliesvrij. De resultaten zijn indrukwekkend bij helder licht, maar dat kunnen we niet zeggen van de lage resolutie 8 MPix ultragroothoek.
Beeldvergelijking
Bekijk een scène en navigeer binnen het eerste beeld. Eén klik wijzigt het zoomniveau. Eén klik op het ingezoomde beeld opent het origineel in een nieuw venster. Het eerste beeld toont de verschaalde foto van het testtoestel.
Main cameraMain cameraLow LightUltra wide angle

Beeldscherm - Betaalbare Android telefoon met OLED-scherm
Het 6,79 inch AMOLED paneel van de realme 16 Pro gebruikt een maximale framerate van 144 Hz en zou een piekhelderheid voor HDR van 6.500 nits moeten bereiken. In onze metingen haalden we echter niet eens de helft hiervan, hoewel de geboden helderheid ook voldoende is voor goede HDR-effecten.
Onze APL-test, die relevant is voor dagelijks gebruik, is verrassend zwak, aangezien de telefoon uit het middensegment slechts een waarde haalt die vergelijkbaar is met die van een volledig wit scherm - wat nogal ongebruikelijk is voor een OLED-paneel.
Volgens sommige verklaringen gebruikt realme DC-dimmen om de helderheid te regelen, waarbij in tegenstelling tot het Zustermodel Pro+ geen precieze details worden gegeven over de frequentie. Wij hebben een basisfrequentie van slechts 120 Hz gemeten, dus mensen die gevoelig zijn voor PWM moeten het OLED paneel testen voordat ze tot aankoop overgaan.
| |||||||||||||||||||||||||
Helderheidsverdeling: 96 %
Helderheid in Batterij-modus: 1444 cd/m²
Contrast: ∞:1 (Zwart: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 1.78 | ∀{0.5-29.43 Ø4.73}
ΔE Greyscale Calman: 2 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
95.3% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.234
CCT: 6806 K
| Realme 16 Pro AMOLED, 2772x1272, 6.8" | Xiaomi Poco X8 Pro AMOLED, 2756x1268, 6.6" | Samsung Galaxy A36 5G Super AMOLED, 2340x1080, 6.7" | Motorola Edge 70 Fusion AMOLED, 2772x1272, 6.8" | |
|---|---|---|---|---|
| Screen | 1% | -6% | -3% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1444 | 1104 -24% | 1127 -22% | 1501 4% |
| Brightness (cd/m²) | 1414 | 1102 -22% | 1137 -20% | 1476 4% |
| Brightness Distribution (%) | 96 | 97 1% | 98 2% | 96 0% |
| Black Level * (cd/m²) | ||||
| Colorchecker dE 2000 * | 1.78 | 1.2 33% | 1.8 -1% | 1.52 15% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 3.07 | 2.4 22% | 2.8 9% | 3.47 -13% |
| Greyscale dE 2000 * | 2 | 2.1 -5% | 2.1 -5% | 2.6 -30% |
| Gamma | 2.234 98% | 2.22 99% | 2.11 104% | 2.184 101% |
| CCT | 6806 96% | 6472 100% | 6466 101% | 6444 101% |
* ... kleiner is beter
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Realme 16 Pro | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Realme 16 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)
| Screen flickering / PWM waargenomen | 120 Hz Amplitude: 13 % | ||
De achtergrondverlichting van het scherm flikkert op 120 Hz (in het slechtste geval, bijvoorbeeld bij gebruik van PWM) . De frequentie van 120 Hz is erg laag en kan dus aanleiding geven tot geïrriteerde ogen en hoofdpijn bij langer gebruik. Ter vergelijking: 52 % van alle geteste toestellen maakten geen gebruik van PWM om de schermhelderheid te verlagen. Als het wel werd gebruikt, werd een gemiddelde van 7857 (minimum: 5 - maximum: 343500) Hz waargenomen. | |||
Meetreeks met vast zoomniveau en verschillende helderheidsinstellingen (De amplitudekromme bij minimale helderheid ziet er vlak uit, maar dit komt door de schaling. Het infovak toont de vergrote versie van de amplitude bij minimale helderheid)
Responstijd Scherm
| ↔ Responstijd Zwart naar Wit | ||
|---|---|---|
| 1.2 ms ... stijging ↗ en daling ↘ gecombineerd | ↗ 0.6 ms stijging | |
| ↘ 0.6 ms daling | ||
| Het scherm vertoonde erg snelle responstijden in onze tests en zou zeer geschikt moeten zijn voor snelle games. Ter vergelijking: alle testtoestellen variëren van 0.1 (minimum) tot 240 (maximum) ms. » 6 % van alle toestellen zijn beter. Dit betekent dat de gemeten responstijd beter is dan het gemiddelde (19.9 ms) van alle geteste toestellen. | ||
| ↔ Responstijd 50% Grijs naar 80% Grijs | ||
| 8.4 ms ... stijging ↗ en daling ↘ gecombineerd | ↗ 7.9 ms stijging | |
| ↘ 0.5 ms daling | ||
| Het scherm vertoonde snelle responstijden in onze tests en zou geschikt moeten zijn voor games. Ter vergelijking: alle testtoestellen variëren van 0.165 (minimum) tot 636 (maximum) ms. » 22 % van alle toestellen zijn beter. Dit betekent dat de gemeten responstijd beter is dan het gemiddelde (31.2 ms) van alle geteste toestellen. | ||
Prestaties, emissies en levensduur van de batterij - Android-Telefoon met een grote batterijcapaciteit
De realme 16 Pro is uitgerust met een MediaTek Dimensity 7300 Max, die echter niet beter presteert in onze benchmarksuite dan een "normale" Dimensity 7300 Max Dimensity 7300 met zijn Mali-G615 MP2. De mid-range telefoon is daarom niet echt krachtig voor deze prijsklasse en de geadverteerde eigenschappen zoals "lag-free" en "boterzacht" kunnen door de realme 16 Pro niet gehandhaafd worden bij dagelijks gebruik.
De stereoluidsprekers zijn oké voor de betaalbare middenklasse, maar klinken al snel blikkerig bij hogere volumes. De fabrikant adverteert met "300% procent ultravolume", dus u kunt het volume hoger zetten dan het normale niveau, maar onze meting van roze ruis toont nauwelijks diepte in het geluid. De luidsprekers worden ook niet echt luid.
Realme installeert een grote batterij van 6.500 mAh, die via USB-C met maximaal 45 watt kan worden opgeladen. In onze Wi-Fi-test haalden we een zeer goede batterijlevensduur van meer dan een dag.
| Realme 16 Pro | Xiaomi Poco X8 Pro | Samsung Galaxy A36 5G | Motorola Edge 70 Fusion | Gemiddeld 256 GB UFS 3.1 Flash | Gemiddelde van klas Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | 28% | -65% | 2% | -22% | -2% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 1836.83 | 3576.86 95% | 968.34 -47% | 2049.4 12% | 1768 ? -4% | 2243 ? 22% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1723.54 | 3565.14 107% | 166.77 -90% | 1825.9 6% | 1225 ? -29% | 1924 ? 12% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 371.21 | 324.76 -13% | 233.98 -37% | 351.2 -5% | 289 ? -22% | 307 ? -17% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 472.02 | 112.05 -76% | 62.58 -87% | 452.1 -4% | 325 ? -31% | 363 ? -23% |
(±) De maximumtemperatuur aan de bovenzijde bedraagt 42 °C / 108 F, vergeleken met het gemiddelde van 35.3 °C / 96 F, variërend van 21.9 tot 247 °C voor de klasse Smartphone.
(±) De bodem warmt op tot een maximum van 43.5 °C / 110 F, vergeleken met een gemiddelde van 34 °C / 93 F
(+) Bij onbelast gebruik bedraagt de gemiddelde temperatuur voor de bovenzijde 26.6 °C / 80 F, vergeleken met het apparaatgemiddelde van 32.9 °C / 91 F.
3DMark Stresstests
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Realme 16 Pro | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Realme 16 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
Realme 16 Pro audioanalyse
(+) | luidsprekers kunnen relatief luid spelen (84.7 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | bijna geen lage tonen - gemiddeld 22.7% lager dan de mediaan
(-) | de lage tonen zijn niet lineair (21.3% delta naar de vorige frequentie)
Midden 400 - 2000 Hz
(±) | hogere middens - gemiddeld 7.4% hoger dan de mediaan
(±) | lineariteit van de middentonen is gemiddeld (7.9% delta ten opzichte van de vorige frequentie)
Hoog 2 - 16 kHz
(+) | evenwichtige hoogtepunten - slechts 3.8% verwijderd van de mediaan
(±) | lineariteit van de hoogtepunten is gemiddeld (7.3% delta ten opzichte van de vorige frequentie)
Algemeen 100 - 16.000 Hz
(±) | lineariteit van het totale geluid is gemiddeld (24% verschil met de mediaan)
Vergeleken met dezelfde klasse
» 56% van alle geteste apparaten in deze klasse waren beter, 8% vergelijkbaar, 36% slechter
» De beste had een delta van 11%, het gemiddelde was 34%, de slechtste was 134%
Vergeleken met alle geteste toestellen
» 72% van alle geteste apparaten waren beter, 6% gelijk, 22% slechter
» De beste had een delta van 4%, het gemiddelde was 24%, de slechtste was 134%
Motorola Edge 70 Fusion audioanalyse
(±) | luidspreker luidheid is gemiddeld maar goed (78.5 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | bijna geen lage tonen - gemiddeld 20.3% lager dan de mediaan
(-) | de lage tonen zijn niet lineair (25.6% delta naar de vorige frequentie)
Midden 400 - 2000 Hz
(±) | hogere middens - gemiddeld 8.1% hoger dan de mediaan
(-) | de middentonen zijn niet lineair (15% delta ten opzichte van de vorige frequentie)
Hoog 2 - 16 kHz
(+) | evenwichtige hoogtepunten - slechts 3.9% verwijderd van de mediaan
(±) | lineariteit van de hoogtepunten is gemiddeld (13% delta ten opzichte van de vorige frequentie)
Algemeen 100 - 16.000 Hz
(-) | het totale geluid is niet lineair (35.7% verschil met de mediaan)
Vergeleken met dezelfde klasse
» 85% van alle geteste apparaten in deze klasse waren beter, 1% vergelijkbaar, 14% slechter
» De beste had een delta van 11%, het gemiddelde was 34%, de slechtste was 134%
Vergeleken met alle geteste toestellen
» 94% van alle geteste apparaten waren beter, 1% gelijk, 5% slechter
» De beste had een delta van 4%, het gemiddelde was 24%, de slechtste was 134%
| Realme 16 Pro 6500 mAh | Xiaomi Poco X8 Pro 6500 mAh | Samsung Galaxy A36 5G 5000 mAh | Motorola Edge 70 Fusion 7000 mAh | |
|---|---|---|---|---|
| Batterijduur | ||||
| WiFi v1.3 (h) | 26.3 | 19.4 -26% | 14.8 -44% | 24.5 -7% |
Notebookcheck algemene beoordeling
Realme 16 Pro
- 09-05-2026 v8
Marcus Herbrich
Mogelijke alternatieven in vergelijking
Afbeelding | Model / recensie | prijs | Gewicht | Drive | Scherm |
|---|---|---|---|---|---|
| Realme 16 Pro MediaTek Dimensity 7300 ⎘ ARM Mali-G615 MP2 ⎘ 8 GB Geheugen, 256 GB | Catalogusprijs: 380€ | 192 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI AMOLED | |
| Xiaomi Poco X8 Pro MediaTek Dimensity 8500 ⎘ ARM Mali-G720 MP8 ⎘ 12 GB Geheugen, 512 GB | Amazon: Catalogusprijs: 400€ | 202 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.59" 2756x1268 460 PPI AMOLED | |
| Samsung Galaxy A36 5G Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 710 ⎘ 6 GB Geheugen, 256 GB | Amazon: Catalogusprijs: 379€ | 195 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.70" 2340x1080 385 PPI Super AMOLED | |
| Motorola Edge 70 Fusion Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 8 GB Geheugen, 256 GB | Amazon: Catalogusprijs: 420€ | 193 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI AMOLED |
Transparantie
De selectie van te beoordelen apparaten wordt gemaakt door onze redactie. Het testexemplaar werd ten behoeve van deze beoordeling door de fabrikant of detailhandelaar in bruikleen aan de auteur verstrekt. De kredietverstrekker had geen invloed op deze recensie, noch ontving de fabrikant vóór publicatie een exemplaar van deze recensie. Er bestond geen verplichting om deze recensie te publiceren. Als onafhankelijk mediabedrijf is Notebookcheck niet onderworpen aan het gezag van fabrikanten, detailhandelaren of uitgevers.
[transparency_disclaimer]Dit is hoe Notebookcheck test
Elk jaar beoordeelt Notebookcheck onafhankelijk honderden laptops en smartphones met behulp van gestandaardiseerde procedures om ervoor te zorgen dat alle resultaten vergelijkbaar zijn. We hebben onze testmethoden al zo'n 20 jaar voortdurend ontwikkeld en daarbij de industriestandaard bepaald. In onze testlaboratoria wordt gebruik gemaakt van hoogwaardige meetapparatuur door ervaren technici en redacteuren. Deze tests omvatten een validatieproces in meerdere fasen. Ons complexe beoordelingssysteem is gebaseerd op honderden goed onderbouwde metingen en benchmarks, waardoor de objectiviteit behouden blijft. Meer informatie over onze testmethoden kunt u hier vinden.


































